A tranzisztorok hőfokfüggése. A bázisosztós közös emitterű erősítő munkapontbeállítása, hőfokstabilizálása emitterellenállással.

Mint ismeretes, a tranzisztos bázis-emitter diódájának jelentős a hőfokfüggése. A hőmérséklet növekedése a félvezetőkben megnöveli a töltéshordozók koncentrációját. 1-os növekedés hatására 2mV-tal csökken aznyitófeszültség. Ez olyan, mintha a diódára 2 mV-tal nagyobb nyitóirányú feszültséget kapcsolnánk, így a bázisáram megnő, vele együtt az emitteráram is, így a munkapont eltolódik…

A tananyag a következő megkötések szerint használható fel:   by-nc-sa

A felmelegedés hatására a tranzisztor karakterisztikái és jellemzői megváltoznak, munkaponti áramok növekednek, így a karakterisztika eltolódik. A tranzisztor nyitófeszültségének hőfokfüggése tehát jelentősen kihat a munkapontra. A tranzisztorok paramétereinek hőfüggése a gyakorlati alkalmazások szempontjából nagyon kedvezőtlen jelenség. Csökkentése megfelelő munkapont-beállító módszerekkel és a félvezető-eszköz hűtésével lehetséges. Ez utóbbi különösen fontos a nagyteljesítményű áramkörökben, ugyanis növekvő nőmérséklet hatására növekszik az emitter- és kollektoráram is, mely növekvő disszipációs (hővé alakuló) teljesítményt eredményez. Növekvő teljesítmény növekvő hőmennyiséget idéz elő, mely tovább növeli a tranzisztor réteghőmérsékletét. Így következhet be a hőmegfutás, mely a tranzisztor tönkremeneteléhez vezethet…

A bázisfeszültség stabilizálása érdekében a bemeneti feszültségosztót úgy kell méretezni, hogy a tranzisztor által okozott terhelés annak működését kis mértékben befolyásolja. Ez viszonylag kis értékű ellenállásokat eredményezne. Ugyanakkor arra is figyelni kell, hogy az erősítőfokozat nagy bemenetű legyen, ez pedig azt tenné szükségessé, hogy az osztó ellenállásértékei nagyok legyenek. Eme két tény egymásnak ellentmondó, kompromisszumos tervezési kritérium. Tapasztalati ajánlás az, hogy a bázisosztó felső tagjának árama minimum 11-szerese, az alsó tagjának árama pedig – értelem szerint – 10-szerese legyen a bázisáramnak. Könnyen belátható, hogy a fokozat bemeneti ellenállásának nagy értéke annak függvénye, hogy mekkora az igényelt bázisáram. Célszerű tehát nagy áramerősítési tényezőjű tranzisztort alkalmazni, mert ugyanakkora kollektoráram eléréséhez kisebb bázisáram szükséges, mint a kisebb áramerősítési tényezőjű tranzisztor esetében…

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: wordpress themes free | Find Free WordPress Themes and find best wordpress themes at wordpress 4 themes.